Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Zwalczanie rozłogów w truskawce

Jest początek października. Pogoda jest dobra, a to sprzyja inicjacji pąków kwiatowych na przyszły sezon. To odpowiednia pora roku aby poruszyć temat możliwości eliminacji rozłogów z plantacji. Problem ten dotyczy stosowania wszystkich technologii uprawy truskawki obecnie w Polsce na wałach, zagonach, ściółkowanych folią i włókniną, jak i w tradycyjnych technologiach uprawy roślin, na płask.

Aktualna sytuacja w doborze herbicydów.

Jak powszechnie wiadomo, obecnie nie ma zarejestrowanych substancji chemicznych o działaniu parzącym, do likwidacji zachwaszczenia i rozłogów. W ramach prowadzonych przez nas doświadczeń pracujemy nad dwoma substancjami, które potencjalnie znajdą zastosowanie do takich działań. Co więcej –  produkt taki jest dostępny już tym sezonie w sprzedaży.

W tym miejscu chciałbym przestrzec przed stosowaniem glifosatu w jakiejkolwiek formie, w uprawie truskawki. Glifosat – wbrew temu, czego nas uczono – nie jest pobierany tylko przez części nadziemne. Zalega w glebie, a z niej może być pobrany przez system korzeniowy rośliny.

Rozwiązaniem dla plantatorów może być produkt Beloukha 680 EC, z firmy Belchim Crop Protection. Jest działającym parząco herbicydem zwalczającym rozłogi w uprawie truskawki. Podkreślić w tym miejscu należy, że jest to aktualnie jedyny herbicyd bazujący na naturalnej substancji czynnej – kwasie nonanowym – pochodzącym z olejów roślinnych. Pozyskiwany jest z nasion rzepaku i słonecznika. Jego ogromną zaletą jest to, że rozkłada się w ciągu dwóch dni od aplikacji, do wody i dwutlenku węgla. Ponadto Beloukha 680 EC jest produktem, który jako jedyny w Europie, pozycjonowany jest do planu działania Green Deal, czyli Europejskiego Zielonego Ładu.

Beloukha 680 EC zarejestrowany jest w dawce 16 l/ha-1 powierzchni opryskiwanej. Badania firmy Belchim Crop Protection, wykazały, że stężenie produktu powinno wynosić 8-10%, przy czym dawka uzależniona jest od ilości wody stosowanej na plantacji, oraz sprzętu wykorzystywanego do aplikacji  herbicydów w uprawie truskawek.

Ważne rekomendacje optymalizujące efektywność produktu Beloukha 680 EC to:

  • pogoda – powinno być słonecznie, ciepło i sucho,
  • temperatura – minimalna to około 10 stopni C, optymalna – 15 stopni C i więcej,
  • w chwili aplikacji rośliny powinny być suche, niepokryte rosą – produkt nie powinien być stosowany podczas deszczu
  • najlepiej stosować produkt solo, beż żadnych innych preparatów w mieszaninie zbiornikowej.

Herbicyd Beloukha 680 EC jest zarejestrowany do zwalczania rozłogów truskawki zgodnie z Decyzją MRiRW nr R-94/2016 z dnia 05.04.2016 r. Środek stosuje się w międzyrzędziach truskawki z wykorzystaniem osłon, tak by ciecz robocza nie była znoszona na rośliny uprawne.

Pierwsze efekty działania Beloukha 680 EC na rozłogach i chwastach w międzyrzędziach będą widoczne już po dwóch godzinach. Najlepsze natomiast plantator dostrzeże po 2-3 dniach od wykonania zabiegu.

Omawiając temat zwalczania rozłogów, należy pamiętać, że Istnieje jeszcze jeden produkt, o którym warto wspomnieć. Jest to Regalis Plus 10 WG, który zawiera substancję czynną –  proheksadionem wapnia. Blokuje on wzrost  rozłogów. Obecnie w Doradcy Jagodowym prowadzimy badania zmierzające do zoptymalizowania dawki tego środka oraz przyszło sezonowego nawożenia. Pod kontem zwiększenia jakości i ilości plonu owoców. Na tę chwilę wiemy już, że zastosowanie preparatu Regalis Plus 10 EG jesienią zwiększa potencjał inicjacji pąków kwiatowych na przyszły sezon.

8 października 2021
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy