Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Zakładanie plantacji truskawek na zagonach – jakie zabiegi należy wykonać po posadzeniu roślin?

Wizyta na nowo założonej plantacji truskawek jest doskonałą okazją do udzielenia informacji na temat minimalnych wymogów technologicznych gwarantujących wysoką jakość owoców deserowych. Oraz kilku ważnych wskazówek jakie chcieli byśmy przekazać plantatorom zakładającym nowe plantacje na podwyższonych zagonach.

Po pierwsze odmiana. Absolutną podstawą jest wybór uprawianych odmian. W tej lokalizacji  postawiliśmy na odmiany typowo smakowe, czyli Rumbę odmianą o późniejszym od Rumby okresie wchodzenia w owocowanie czyli Malling Allure

Po drugie system uprawy. Plantacja została założona na podwyższonych zagonach okrytych czarną folią. Rośliny zostały posadzone w dwóch rzędach, sadzonki w rzędzie oddalone są od siebie o 35 centymetrów. Rośliny mogły być posadzone ciaśniej, jednak luźniejszy rozstaw gwarantuje lepszą cyrkulację powietrza, dzięki czemu rośliny będą zdrowsze. Założona została także podwójna linia kroplująca, na jeden zagon.

Plantacja została założona z sadzonek doniczkowych. Sadzenie okazało się procesem pracochłonnym, wszystkie rośliny zostały posadzone przed końcem sierpnia. Troszkę za późno, lecz bardzo intensywny system fertygacji, który został zastosowany na plantacji wraz z dobrą pogodą, sprzyjają rozwojowi roślin. Pod koniec września został zastosowany intensywny system nawożenia po to, aby zbudować co najmniej 2-3 szyjki korzeniowe. Początkiem października natomiast na plantacji będzie zastosowana biostymulacja, która będzie miała na celu inicjację pąków kwiatowych na przyszły sezon.

Istnieją jednak niebezpieczeństwa, z którymi należy się liczyć. Pierwsze z nich to ryzyko wczesnego nadejścia zimy i występowania pierwszych przymrozków, które zahamują proces inicjacji pąków.

Drugie zagrożenie ryzyko związane z gospodarowaniem azotem. Z jednej strony na szali mamy potrzebę budowania szyjek korzeniowych w roślinach, z drugiej zaś trzeba robić to ostrożnie, aby nie rozpędzić roślin do tego stopnia, żeby nie uda się ich wyhamować na 2-3 tygodnie przed nadejściem przymrozków.

Na tę plantację zajrzymy jeszcze kilkakrotnie, aby opowiedzieć o tym, jak przygotować rośliny do zimy. W przyszłym roku zaś pokażemy potencjał plonotwórczy tej plantacji. Co można będzie śledzić na naszej stronie www.doradcajagodowy.pl i w mediach społecznościowych.

13 października 2021
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2022 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy