Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Zabiegi w okresie okołokwitnieniowym

Zabiegi w okresie okołokwitnieniowym

Tegoroczny układ pogody, z długą i wyjątkowo chłodną wiosną, spowodował rozciągnięcie się sezonu wegetacyjnego. Podczas gdy w wysokich tunelach foliowych jest już początek lub pełnia zbiorów (fot. 1-3),

 

Fot. 1 Zbiory w tunelach wysokich są w pełni… (odm. Alba. okolice Kalisza, 08.05.2020)

Fot.2 Zbiory z tuneli wysokich (odmiana Alba, okolice Czerwińska nad Wisła 10.05.2020)

 

Fot. 3 Flair w tunelu, okolice Lublina 10.05.2020

 

w uprawie gruntowej mamy obecnie okres kwitnienia i budowy owoców u odmian wczesnych (fot. 4-5)

 

Fot. 4 Kwitnienie i budowa owoców u odmiany Rumba (09.05.2020 okolice Wrocławia)

 

Fot. 5 Pełnia kwitnienia odm Allegro (9.05.2020 okolice Wrocławia)

 

oraz budowy kwiatostanów u odmian późnych (fot. 6).

 

Fot. 6. Odmiany późne są w fazie budowy pąków (odm. Fight, okolice Sannik 07.05.2020)

 

Okres ten to czas wspomagania procesów zapylania oraz stymulacji podziałów komórkowych. Wszystkie zabiegi wspomagające zapylanie oraz stymulujące podziały komórkowe w tworzących się owocach należy wykonywać z zachowaniem maksymalnej ostrożności, tak aby nie uszkodzić  kwiatów będących najwrażliwszą częścią roślin. Dobór preparatów do zabiegów w okresie okołokwitnieniowym należy dopasować do bieżącej fazy rozwojowej na plantacji oraz wymogów stosowanej agrotechniki.

 

Zabiegi preparatami zawierającymi bor

W fazie rozsypywania się kwiatostanów i białego pąka należy zadbać o uzupełnienie boru. Bor jest składnikiem pokarmowym korzystnie wpływającym na procesy zapylenia i zapłodnienia: wydłuża żywotność pyłku oraz stymuluje wzrost łagiewki pyłkowej. W okresie okołokwitnieniowym najlepiej jest stosować bor w formie boretanoloaminy – jest to organiczne połączenie boru najbezpieczniejsze dla roślin oraz najłatwiej wchłanianie. Może to być nawóz:

Cybor w dawce 1,0  l/ha,

lub Adob bor w dawce 1,0  l/ha

lub inny produkt zawierający mikroelement w  bezpiecznej formie połączenia organicznego. Powyższe nawozy można łączyć ze środkami ochrony roślin zgodnie z ogólnymi zasadami mieszania w pełnej dawce lub w dawkach dzielonych.

W okresie kwitnienia należy unikać stosowania nawozów zawierających borany sodu oraz kwas borowy, gdyż mogą być fitotoksyczne dla kwiatów.

Wcześniejsze zastosowanie posypowo saletry wapniowej z borem YaraLiva Nitrabor lub stosowanie fertygacji z kompletem mikroskładników pokarmowych zwalnia z konieczności dokarmiania borem.

 

Zabiegi preparatami zawierającymi wapń

W fazie pełni kwitnienia należy wprowadzić do tworzących się zawiązków wapń. Zabieg ten- umiejętnie wykonany przy użyciu odpowiednio dobranych nawozów- poprawi parametry mechaniczne owoców podczas zbiorów. W tej fazie rekomendujemy nawozy zawierające tzw. wapń głęboko penetrujący. Są to produkty wzbogacone aminokwasami

np. AminoQuelant Ca w dawce 2,0 l/ha

lub zawierające specjalnie dobrane nośniki kompleksujące

np. Biocal 1,0 l/ha

umożliwiające wnikanie pierwiastków do komórek tworzących się owoców.

Po okresie intensywnych podziałów komórkowych, który kończy się wraz z opadnięciem okwiatu, można już sięgnąć po wysoko skoncentrowane nawozy wapniowe,

np. Stopit w dawce 5-8 l/ha

lub Wapno Mix Micro w dawce 3,0-6,0 l/ha.

Należy pamiętać, iż nieodzownym źródłem wapnia w fazie kwitnienia, wyrastania owoców i zbiorów jest również stosowana  w formie fertygacji saletra wapniowa Yara Calcinit (zagadnienie fertygacji zostanie omówione w oddzielnym opracowaniu).

 

Stymulacja formowania kwiatostanów

Warto pamiętać, iż w przypadku gdy na plantacji były zaobserwowane silne uszkodzenia mrozowe szyjki korzeniowej bądź też istnieje ryzyko problemów z wybijaniem kolejnych kwiatostanów (np. z powodu stresu wywołanego przez zastosowanie herbicydów) do zabiegów dokarmiania pozakorzeniowego warto jest wkomponować w okresie okołokwitnieniowym nawóz stymulujący formowanie kwiatostanów. Może to być:

Maxi Grow w dawce 0,5-0.75 l/ha

lub Shigeki w dawce 2,0-3,0 l/ha

lub YaraVita Frutrel w dawce 3,0 l/ha

lub Maral NPK 5-5-5-1 w dawce 1,5 l/ha.

Powyższe nawozy można łączyć z zabiegami ochrony chemicznej przestrzegając ogólnych zasad mieszania agrochemikaliów i sprawdzając wcześniej możliwość skomponowania takiej mieszanki. Przy jednoczesnym zastosowaniu dwu rekomendowanych nawozów należy zastosować minimalne dawki.

 

Dodatkowe nawożenie w okresie kwitnienia

W okresie kwitnienia oraz budowy owoców ważna jest również optymalna dostępność składników pokarmowych w ryzosferze. Na wielu plantacjach istnieje konieczność wysiewu dodatkowych ilości nawozów. W zależności od zasobności gleby oraz fazy rozwojowej i wymagań odmianowych najczęściej wysiewa się:

saletrę potasowo-wapniową Unika Calcium w dawce 75-150 kg/ha

lub saletrę wapniową YaraLivia Tropicote w dawce 75-150 kg/ha.

W tej fazie nawozy najlepiej jest wysiewać w sposób rzędowy, tuż przed rozłożeniem ściółki ze słomy.

 

14 maja 2020
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy