Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Zaawansowana technologia uprawy truskawki w Niderlandach

Zaawansowana technologia uprawy truskawki w Niderlandach

 

Zaawansowana technologia uprawy truskawki w Niderlandach

 

W dniach 9-10 stycznia 2020 uczestniczyliśmy w X edycji International Soft Fruit Conference w Hertegenbosh (Niderlandy). Oprócz wysłuchania wartościowych i merytorycznych wykładów mieliśmy także okazję do odwiedzenia kilku obiektów szklarniowych.

 

Uprawa w podłożach

W Niderlandach standardowy system uprawy truskawki to uprawa w podłożach. Obecnie dominującym podłożem jest dobrej jakości włókno kokosowe, precyzyjnie frakcjonowane i kondycjonowane. Niekiedy wzbogaca się je 15-20% dodatkiem drobnego perlitu (0,5-1,0 mm średnicy), w celu poprawy napowietrzenia i przepuszczalności podłoża. Rozwiązanie takie stosuje się głownie w uprawie odmian wrażliwych na choroby systemu korzeniowego, np. powodowane przez Phytophtorora sp. (Malling centenery, Sonata).

 

truskawki w podłożach

 

 

 

W Niderlandach nadal króluje Elsanta i Sonata, charakteryzujące się bardzo dobrym smakiem i odpowiednią trwałością pozbiorczą owoców. Ale w nasadzeniach bezglebowych coraz częściej pojawia się również odmiana Sonsation, hodowli Flevo Berry. Jest ona pochodną Elsanty, charakteryzującą się fenomenalnym smakiem i dobrą odpornością na choroby. W Polsce Sonsation pojawia się w nasadzeniach tunelowych.

 

Saszetka z ochroną biologiczną

 

Pełna kontrola warunków i precyzja

Niderlandzką technologię uprawy truskawki najlepiej charakteryzuje stwierdzenia: pełna kontrola warunków i precyzja. Uprawa w warunkach szklarniowych daje plantatorom możliwość pełnej kontroli nad temperaturą i wilgotnością powietrza a precyzyjny system fertygacji, w połączeniu z zastosowaniem podłoża z kokosu, umożliwia ścisłą kontrolę nad żywieniem roślin. Wszystkie te parametry modyfikuje się w zależności od odmiany oraz aktualnej fazy rozwojowej roślin.

 

 

Szklarniowa  uprawa truskawki w warunkach Niderlandów charakteryzuje się wysoką wydajnością. Przy gęstości nasadzenia 12-13 roślin/m2 zbiory szacuje się na poziomie co najmniej 7,5 kg owoców z 1m2 powierzchni. Szacunki dotyczą jednego cyklu uprawowego.

 

Odpowiedni shelflife

Obecnie jednak w Niderlandach najważniejszym wyznacznikiem sukcesu jest smak owoców oraz ich odpowiednia trwałość (shelflife) a nie wydajność. Zdaniem właścicieli szklarni jakość odpowiednio przechowywanych owoców truskawki jest niezmienna nawet przez kilkanaście dni.

 

shelflife

 

Owoce zbierane podczas naszej wizyty, po odpowiednim schłodzeniu i zapakowaniu w pojemniki, są wysyłane do tak egzotycznych krajów jak Dubaj czy Japonia. Oczywiście o tej porze owoce o tak fenomenalnej jakości uzyskują również bardzo atrakcyjne ceny, rzędu 10-12 euro za kilogram.

 

Odzyskiwanie dwutlenku węgla

Jako, że Holendrzy słyną z pragmatyzmu, pomiędzy cyklami uprawy truskawki na zbiór owoców, wolne szklarnie wykorzystuje się do produkcji wysokiej jakości materiału nasadzeniowego (najczęściej wielokoronowe sadzonki typu „tray plants”). Ten Niderlandzki pragmatyzm widać również na każdym kroku… Przykładowo bardzo popularnym rozwiązaniem jest wyposażenie obiektów szklarniowych we własne generatory energii elektrycznej. Często generator taki zasilany jest paliwem gazowym, którego koszt jest znacznie niższy niż w Polsce. Oprócz energii elektrycznej, która jest wykorzystywana głownie do doświetlania roślin, wytwarzane jest również ciepło którym dogrzewa się obiekty szklarniowe  a ze spalin gazowych odzyskuje się dwutlenek węgla, który wprowadza się do szklarni by podnieść wydajność fotosyntezy. Taka zaawansowana technologia cieszy oko każdego miłośnika truskawki. Na szczęście uprawy bezglebowe coraz częściej goszczą również w Polsce. Ten trend jest widoczny od kilku lat i jest to jedyny słuszny kierunek w uprawie truskawki deserowej.

 

Dariusz Bujak, De Kemp

 

Serdeczne podziękowania dla pana Dariusza Bujaka ze szkółki De Kemp, za pomoc podczas wizyt w Niderlandzkich obiektach szklarniowych.

 

 

 

 

 

 

Zaawansowana technologia uprawy truskawki w Niderlandach
25 stycznia 2020
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy