Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Z wizytą w uprawach tunelowych truskawki cz. I 12-13.04.2021

Z wizytą w uprawach tunelowych truskawki cz. I 12-13.04.2021

W dniach 12-13 kwietnia zespół Doradcy Jagodowego lustrował uprawy tunelowe truskawki w rejonie Czerwińska nad Wisłą, Potworowa oraz Kalisza. Pomimo chłodów niesprzyjających rozwojowi roślin w uprawie tunelowej truskawki najwcześniejszych odmian Alba i Flair już kwitną.

 

Odmiana Alba w uprawie tunelowej (okolice Kalisza)

 

 

Odmiana Flair w uprawie tunelowej (okolice Czerwińska nad Wisłą)

 

Oczywiście jak zwykle wcześniej zakwitły rośliny na najbardziej wyeksponowanych do słońca miejscach i nasadzenia dwuletnie. W kilku najcieplejszych lokalizacjach kwitną już odmiany Clery i Allegro. Są one nieco późniejsze w stosunku do Alby i Flair ale przez klientów są cenione za smak owoców z nutą poziomkowego aromatu.

 

 

Okolice Potworowa

 

Odmiana Allegro w uprawie tunelowej (Lubelszczyzna)

 

Owady zapylające

Oczywiście w tej fazie rozwojowej nieodzowna jest obecność owadów zapylających. W przypadku upraw tunelowych najefektywniejsze są oczywiście trzmiele (Bombus terestris), których oblot jest najregularniejszy w zmiennych warunkach termiczno-wilgotnościowych.

 

 

Trzmiel to niezastąpiony pomocnik w okresie kwitnienia

 

 

 

 

 

 

Warto wspomnieć, iż wielkość rodziny trzmiela dobiera się ściśle do powierzchni tunelu – nadmiar tych pracowitych owadów może spowodować przepylenie kwiatów i późniejsze deformacje owoców. W przypadku opóźniającego się kwitnienia koło ula warto rozsypać nieco pyłku kwiatowego stanowiącego pokarm dla owadów.

 

Wyłożenie pyłku to dobre rozwiązanie w przypadku opóźnienia w kwitnieniu

 

Uchroni to kwiaty przed nadmiernym oblotem.

Oczywiście cennym uzupełnieniem gatunkowym na słoneczne i ciepłe dni są pszczoła murarka i pszczoła miodna.

 

Murarka ogrodowa jest cennym pomocnikiem w zapylaniu

 

 

Pszczoła miodna

 

 

Warto pamiętać, iż obecność owadów zapylających wymusza na właścicielach upraw szczególnej dbałości w prowadzeniu zabiegów z użyciem chemicznych środków ochrony roślin – zarówno w zakresie doboru preparatów jak i przestrzegania okresu od zabiegu do bezpiecznego oblotu owadów (tzw. prewencji).

 

Uszkodzenia mrozowe

W uprawie tunelowej truskawki warto sprawdzić nasilenie przemrożeń szyjki korzeniowej.

 

Objawy nadmarznięcia lub zmiany chorobowe – niekiedy wizualnie trudno jest jednoznacznie zdiagnozować…

 

Wprawdzie uszkodzenia spowodowane przez mrozy nie są tak intensywne jak w uprawie gruntowej ale stwierdzając charakterystyczne zbrązowienia szyjki korzeniowej warto wdrożyć program regeneracyjny oparty na dobrych preparatach zawierających prekursory fitohormonów

 

  • Maxi-Grow w dawce 0,5-0,75 l na ha,
  • Kinactiv Initial w dawce 1,0 l na ha,
  • Shigeki w dawce 2,0 litr na ha,
  • Valkiria 1,0-2,5 l na ha.

 

Pierwsze objawy chorobowe

Niestety oprócz objawów typowych dla uszkodzeń mrozowych na niektórych odmianach można zaobserwować już  na tym etapie objawy chorobowe: słabszy wzrost, miejscowe zasychanie pojedynczych roślin i charakterystyczne przebarwienia na przekroju szyjki korzeniowej.

 

Więdnięcie roślin może być objawem chorobowym

 

 

Zmiany chorobowe na szyjce korzeniowej

 

 

W takich sytuacjach przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy zwrócić się do specjalistów o pomoc w prawidłowym zdiagnozowaniu problemu.

Ze względu na nadchodzące chłody rośliny wciąż na noc są nakrywane agrowłókniną, co może wpływać ujemnie na równomierność zapylenia. Na niektórych plantacjach dodatkowe okrywy antymrozowe układane są na specjalnych konstrukcjach nośnych. Chroni to kwiaty i młode zawiązki owoce przed uszkodzeniem mechanicznym przy regularnym nakładaniu i zdejmowaniu wilgotnej włókniny.

 

 

Wspornik podtrzymujący agrowłókninę

 

 

Dodatkowa osłona z agrowłókniny na specjalnej konstrukcji

 

Uprawa na płask pod folią perforowaną lub agrowłókniną

W rejonie Czerwińska nad Wisłą wciąż popularnym systemem jest uprawa przyspieszona truskawki na płask pod folią perforowaną lub agrowłókniną.

 

 

 

 

Uprawa pod folią perforowaną na płask to typowy system dla rejonu Czerwińska nad Wisłą

 

 

W systemie tym dominują odmiany Alba i Rumba, głownie ze względu na wczesność i odporność na warunki panujące pod tego typu okrywą. Okazuje się, iż pod okrywą na płask truskawki są już w zaawansowanej fazie wybijania kwiatostanów. Wystarczy kilka słonecznych dni do początku kwitnienia.

Zespół Doradcy Jagodowego

 

 

 

Z wizytą w uprawach tunelowych truskawki cz. I 12-13.04.2021
15 kwietnia 2021
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy