Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Wiosenna agrotechnika, czyli od czego zacząć prace na plantacji truskawki

Wiosenna agrotechnika, czyli od czego zacząć prace na plantacji truskawki

Obecnie znajdujemy się tuż przed początkiem wegetacji- pomimo regularnych nocnych spadków temperatury poniżej zera.

Przed przystąpieniem do pierwszego wiosennego nawożenia, na plantacji należy zrobić wiosenne porządki oraz przeprowadzić lustracje.

Przede wszystkim należy pozbyć się ubiegłorocznej zaschłej masy roślinnej, która stanowić może źródło  infekcji chorobotwórczych (fot.1).

 

 

 

Rozłogi, młode nieukorzenione sadzonki oraz stare liście należy uprzątnąć z rzędów aby nie zwiększały ryzyka wystąpienia chorób. W systemach uprawy truskawki bezpośrednio w gruncie prace te można wykonać mechanicznie. Problem zaczyna się przy uprawie truskawki na zagonach ściółkowanych folią lub włókniną. Przy mniejszej ilości suchej masy organicznej można wykorzystać specjalistyczne urządzenia do wygrabiania (fot.2)

 

 

Przy dużej ilości starych liści i rozłogów pozostaje jedynie czyszczenie ręczne (fot. 3, 4).

 

Adam Borzęcki instruuje pracowników jak prawidłowo oczyszczać truskawki i regulować ilość koron, odm. Fragola aurea

 

 

 

Jest to rozwiązanie kosztowne, ale daje możliwość jednoczesnego usunięcia nadmiaru koron. Jest to szczególne istotne na plantacjach 2-3 letnich, gdy nadmiernie rozbudowana część nadziemna truskawki nie gwarantuje odpowiednio dużych owoców. Przy redukcji korony z reguły pozostawia się 3-4 najsilniejsze szyjki korzeniowe.

 

Zabiegi ograniczające presję chorób.

Oczyszczoną plantację dobrze jest zabezpieczyć przed presją chorobotwórczą wykonując zabieg preparatem chemicznym lub biologicznym. W niskich temperaturach najlepiej sprawdza się zabieg z użyciem nawozu siarkowego np. Exstra Siarka 800 WG – nawóz WE zawierający 80% siarki w dawce 3,0-4,0 kg w 500-600 litrach wody na ha, który ze względu na formę siarki zmniejsza możliwości infekcyjne niektórych patogenów. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu biologicznego np. Poliversum 0,1 kg /ha, który również dobrze działa w niższych temperaturach (środek ten najlepiej działa w podłożu o temperaturze 12-25°C oraz pH 5,5-7,5).

Przy stosowaniu jakiegokolwiek preparatu lub nawozu, który nanosimy na rośliny, należy pamiętać o odpowiedniej czystości opryskiwaczy oraz o odstępie czasowym między zabiegami. Ze stosowaniem preparatów systemicznych należy się wstrzymać do momentu ustabilizowania się temperatury na poziomie min. 8-12°C.

 

Ocena zdrowotności roślin.

Przed nastaniem sezonu wegetacyjnego warto wykonać ocenę zdrowotności roślin oraz ewentualnego stopnia uszkodzeń szyjki korzeniowej przez mróz. Niestety ostatnia ciepła jesień i zima nie koniecznie sprzyjały dobremu przezimowaniu truskawki. Brak głębokiego uśpienia roślin, spowodowany brakiem mrozów, sprzyjał rozwojowi chorób grzybowych i bakteryjnych. W wyniku tego na wielu plantacjach obserwuje się bardzo niską zdrowotność roślin. Ocenę zdrowotności roślin przeprowadzamy wykopując losowo kilka sadzonek i wykonując wzdłużny przekrój przez szyjkę korzeniową. Jakiekolwiek zbrązowienia tkanki wewnątrz korony mogą świadczyć o infekcji chorobowej (fot. 5, 6).

 

 

 

 

Takie rośliny należy wysłać do laboratorium zajmującego się diagnozowaniem chorób roślin (np. NEF Science Skierniewice, Laboratorium Fertico, Grójec), które dokładnie określi rodzaj patogenu.

Wykonując lustrację plantacji warto jest również przejrzeć od spodu kilkanaście losowo wybranych liści w poszukiwaniu przędziorka chmielowca, którego samice w ciepłe dni wychodzą z zimowego ukrycia (fot. 7).

 

 

Ponieważ to właśnie wiosenne zabiegi są najważniejsze w zwalczaniu przędziorka, temat ten zostanie omówiony w następnym komunikacie.

Zespół Doradcy Jagodowego

 

Odnośniki:

Duże problemy z mączniakiem na plantacjach truskawki tradycyjnej

 

www.bioagris/article/polyversum/

www.nefscience.pl

www.fertico.pl/laboratorium

 

 

Wiosenna agrotechnika, czyli od czego zacząć prace na plantacji truskawki
27 marca 2020
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy