Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Uprawa truskawek powtarzających owocowanie, w podłożu kokosowym, wizyta w gospodarstwie Raf Berry

Znajdujemy się w gospodarstwie Rafała Popławskiego w gminie Czerwińsk nad Wisłą. Jesteśmy dokładnie w tym samym tunelu, w którym prowadziliśmy warsztaty terenowe w ramach projektu Berry Tech 2021, które odbyły się 31 lipca 2021 (wiecej o warsztatach – doradcajagodowy.pl/berrytech-2021/) Przyjechaliśmy tu, aby porozmawiać na temat truskawek powtarzających owocowanie, uprawianych w podłożu kokosowym na rynnach zlokalizowanych w tunelu foliowy.

Truskawki odmiany ‘Hademar’  u Rafała Popławskiego cały czas kwitną. Zbiór owoców odbywa się trzy razy w tygodniu. Rośliny uprawiane są na powierzchni ok. 3000 metrów kwadratowych, z uprawy Rafał pozyskuje około tony owoców tygodniowo, co – jak na obecną porę roku – daje naprawdę spory zbiór. Przekraczający na ten moment wydajność 1,5 kg owoców z jednej rośliny, a na metrze bieżącym znajduje się 8 roślin.

Warunkiem koniecznym do uprawy truskawki powtarzającej jest osłona w postaci tunelu wysokiego. Przy uprawie truskawki powtarzającej w gruncie, uzyskanie podobnych zbiorów o tej porze roku byłoby niemożliwe, ponieważ rośliny wcześniej zakończyły kwitnienie.

Rafał, właściciel gospodarstwa uważa, że jedyną rozsądną metodą uprawy truskawki powtarzającej jest stosowanie systemu hydroponicznego w uprawie roślin pod osłonami. Dzięki temu uprawa taka posiada wiele korzyści i zalet. Do najważniejszych należy ograniczenie rozwoju chorób m.in. takich jak: antraknoza truskawki, która byłą poważnym problemem w tym sezonie na plantacjach truskawek odmian powtarzających owocowanie zlokalizowanych w otwartym polu.

W gospodarstwie Rafała wprowadzony jest innowacyjny system uprawy w hydroponice, w podłożu kokosowym. Na zagonach wysokich bez osłon w których to matach posadzona była odmiana ‘Albiona’.  System ten sprawdził się doskonale, właściciel gospodarstwa bardzo dobrze ocenia tę metodę. ‘Albiona’ uznawana jest powszechnie za odmianę słabo kwitnącą. Na kwitnienie roślin Rafał nie narzeka. Przeciwnie, jest bardzo zadowolony z ilości kwiatów. Niestety, z uwagi na fakt, że truskawka nie jest uprawiana w tunelu i nie ma kontroli nad opadami, słabiej owocuje niż odmiana ‘Hademar’ uprawiana na rynnach w matach kokosowych pod osłonami.

Więcej w materiale filmowym:

 

Zobacz wystąpienie dr. Zbigniewa Jarosza w materiale TVP1 AGRO BIZNES kliknij aby obejrzeć

 

21 października 2021
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy