Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Nawożenie truskawki powtarzającej owocowanie, uprawianych w matach kokosowych

Nawożenie truskawki powtarzającej owocowanie, uprawianych w matach kokosowych

W stacji badawczo-doświadczalnej firmy Boryna, prowadzony jest co roku projekt BeryTech, w którym były uprawiane maliny, zaś w sezonie 2023 rozpoczęto uprawę truskawek w matach kokosowych. W tym roku posadzona została kolekcja 15 odmian truskawek powtarzających owocowanie. W takiej uprawie zwyczajowo stosuje się tak zwane nawozy pojedyncze, oparte na nawozach monoskładnikowych.  Dr hab. Zbigniew Jarosz postanowił jednak oprzeć budowę pożywki nawozowej o wieloskładnikowe nawozy HAIFA z linii Poly-Feed. Decyzja została podjęta po pierwsze ze względu na wygodę plantatora w przygotowaniu pożywki nawozowej, po drugie ze względu na bezpieczeństwo i wyeliminowanie ewentualnej pomyłki w czasie odważania poszczególnych nawozów i tworzenia z nich pełnej pożywki nawozowej.

Mikroelementy dodawane do nawozów wieloskładnikowych

Nawozy wieloskładnikowe z linii Poly-Feed  to mieszanki z różnymi proporcjami makroskładników pokarmowych, dzięki czemu dobranie odpowiedniego składu do danej uprawy, odmiany czy fazy fenologicznej, nie powinno stanowić problemu. Pamiętać należy natomiast, że podstawą do określenia potrzebnych makro- i mikroelementów są analizy wody, i w tym przypadku także podłoża na bazie włókna kokosowego. Wszystkie nawozy z serii Poly-Feed przeznaczone są do fertygacji. Jeśli zachodzi taka potrzeba, do tych wieloskładnikowych nawozów można dodawać mieszaniny mikroelementowe w postaci koncentratów, w tym przypadku jest to nawóz Calfert Berry Duo, który zawiera wszystkie mikroelementy potrzebne roślinom, a niektóre z nich są chelatowane rzez EDTA i DTPA, dzięki czemu zapewniają szerszą stabilność mikroskładników.

Saletra wapniowa w pożywkach nawozwych powinna być dodana do osobnego zbiornika

Składnikiem, który podajemy w osobnym zbiorniku nawozowym jest wapń, podstawą wprowadzania wapnia do pożywek nawozowych w czasie fertygacji jest saletra wapniowa. Haifa w swojej ofercie posiada dwa nawozy zawierające saletrę wapniową – klasyczną w nawozie Haifa Cal GG oraz saletrę wapniową o 17-procentowej zawartości azotu, i aż 33-procentowej zawartości tlenku wapnia w nawozie Haifa Cal Prime. Do saletry wapniowej czasem dodaje się saletrę magnezową, jako źródło magnezu dla roślin. Pamiętajmy, że saletra magnezowa dostarcza też azot do pożywki, który musimy uwzględnić w bilansowaniu. Saletra magnezowa w nawozie Haifa Mag z linii nawozów Haifa, jest w pełni rozpuszczana.

Potas ważny pierwiastek w czasie wzrostu owoców

Pożywkę nawozową należy dostosowywać do wymagań roślin, uprawianych odmian i fazy ich rozwoju. Tu, w naszej stacji, zaczęliśmy od stosowania nawozu zrównoważonego, czyli Poly-Feed 18-18-18+2 MgO. W momencie, gdy rośliny przejdą do fazy pełni kwitnienia i widoczne będą pierwsze zawiązki owocowe, kolejno wyrastanie owoców i owocowanie, zamiast zrównoważonej kompozycji makroelementów, zostanie podawany nawóz o wysokiej zawartości potasu Poly-Feed 9-10-38 + 2 MgO. Czasem do pożywek podaje się również czystą saletrę potasową, aby jeszcze bardziej zwiększyć zawartość potasu w pożywce i podawać go więcej, gdy rośliny najbardziej potrzebują potasu, czyli w okresie wyrastania owoców. Aby podnieść zawartość potasu, można sięgnąć po nawóz z Haifa Multi-K Reci. W tym nawozie, opartym na saletrze potasowej, jest 13,5% azotu azotanowego i aż 46,5% potasu, ale to, co wyróżnia Multi-K Reci, to bardzo niska zawartość sodu, pierwiastka niepotrzebnego i niepożądanego w uprawie truskawki.

Są różne powody, dla których nie powinno się podawać roślinom sodu w fertygacji. Jednym z nich jest fakt, iż sód stanowi konkurencję dla pozostałych kationów, takich jak potas, czy magnez. Dodatkowo dla roślin jagodowych sód nie stanowi wartości odżywczej, nie jest makroelementem niezbędnym do wzrostu, a jest konkurentem dla potasu. Jest szkodliwy, bo w podwyższonej koncentracji powoduje unicestwienie włośników korzeniowych, które są najbardziej aktywne w pobieraniu wody i składników pokarmowych.

Maty kokosowe stosowane do uprawy truskawek.

Maty kokosowe używane w projekcie BerryTech pochodzą z dwóch źródeł: z firmy Botanicoir oraz z firmy Ceres. Kokos jest materiałem, który ma początkowo dużą zawartość zarówno sodu, jak i chloru. To, że został przepłukany i zbuforowany to jedno, ale należy pamietać o tym, że te niechciane pierwiastki w trakcie wegetacji będą się w pewnym stopniu uwalniać, dlatego należy pamiętać o stosowaniu saletry potasowej, aby rośliny miały dostępny potas w strefie korzeniowej. Wybierając podłoże kokosowe nieznanej jakości od niewiadomych sprzedawców, nie do końca mamy pewność co nabywamy i jakie związki owo podłoże uruchomi dla systemu korzeniowego. Wybierając podłoże, które jest sprawdzone i dobrze przygotowane, mamy pewność, że zostało dobrze przygotowane do uprawy roślin, wybierając sprawdzone nawozy, nie zawierające pierwiastków balastowych, dodatkowo zwiększamy pewność prowadzenia uprawy.

30 lipca 2023, w stacji badawczo-doświadczalnej firmy Boryna odbędzie się finał projektu BerryTech, na który już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy. Podczas wydarzenia będziemy dość obszernie dyskutować na tematy związane z przygotowaniem pożywki do fertygacji dla upraw truskawek w glebie i podłożach.

 

23 maja 2023
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2022 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy