Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Jeśli wapno nie było wysiane jesienią – najwyższy czas….

 

Jeśli wapno nie było wysiane jesienią – najwyższy czas….

Wydłużający się dzień oraz rosnące temperatury sprawiają, iż rośliny budzą się do życia.

 

 

Oznaki początku wegetacji widać również na plantacjach truskawki. Jednym z pierwszych zabiegów agrotechnicznych jakie należy wykonać na budzącej się do życia plantacji jest uzupełnienie składników pokarmowych. Jeżeli jesienią plantator nie zdążył wysiać nawozu wapniowego – należy to zrobić wczesną wiosną, jak najszybciej przed ruszeniem wegetacji. Spodziewane wiosną opady deszczu przyspieszą rozpuszczanie i wnikanie wapna w głąb profilu glebowego.

 

Jaki nawóz wapniowy wybrać?

Plantatorzy często mają dylemat: jaki wybrać nawóz wapniowy. Prawda jest taka, iż nie zawsze dobrej jakości nawozy wapniowe są dostępne w lokalnych sklepach nawozowych. Najbezpieczniejsze, a zarazem najszybciej działające są kredy nawozowe: np. Horti Wap Kreda, Wapniak Koszelowski, Wapniak Kornicki, Agrowap Kreda. Kreda jest najmłodszym minerałem, i najbardziej reaktywnym. Inne wapna węglanowe (wapna jurajskie lub dolomitowe) działają znacznie wolniej.

Kredę nawozową stosuje się w dawkach rekomendowanych przez dystrybutora, jednak najczęściej jest to 250-750 kg na ha, przy równomiernym wysiewie na całą powierzchnię pola.

 

Nowość HumiCalc 4,0

Interesującą nowością na rynku nawozów wapniowych są wapna wzbogacone w kwasy humusowe, np. HumiCalc 4.0. Dodatek kwasu humusowego jest swoistym aktywatorem reakcji uwalniania wapnia ale również istotnie wpływa na poprawę struktury gleby. Warto podkreślić, iż HumiCalc 4.0 zawiera również bakterie Bacillus azotofixans posiadające zdolność wiązania azotu atmosferycznego oraz bor, będący niezbędnym składnikiem pokarmowych. Jak udowodniono w badaniach prowadzonych na Uniwersytecie Przyrodniczym  w Poznaniu stosowanie wapna HumiCalc 4.0, oprócz odkwaszania gleby i wzbogacania jej w wapń, istotnie pobudza aktywność mikrobiologiczną ryzosfery.

Wapno to stosuje się w dawce od 250 do 100- kg na ha.

Jest to nawóz najbardziej polecany na gleby zmęczone monokulturą (np. gleby po sadzie) lub silnie zdegradowane, o małej aktywności mikrobiologicznej.

Biorąc pod uwagę możliwości aktywowania mikroflory wapno to jest również cennym elementem agrotechniki na plantacjach o intensywnym zużyciu herbicydów.

Jeśli wapno nie było wysiane jesienią - najwyższy czas….

 

Fot. HumiCalc 4.0

 

Wapna siarczanowe

Niekiedy istnieje konieczność zwiększenia zawartości wapnia w ryzosferze bez konieczności podnoszenia odczyny gleby. Efekt taki można uzyskać wysiewając wapno siarczanowe, np. AgroSulCa.

Dawkę tego nawozu również ustala się indywidulanie – z uwzględnieniem aktualnego odczynu i zasobności gleby. Najczęściej jest to 500-750 kg na ha.

AgroSulCa

Fot. Przy wyziewów sypkiego wapna siarczanowego typu AgroSulCa najlepiej sprawdzają się rozsiewacze taśmowe

 

Wielokierunkowa poprawa parametrów gleby – HumiCalc 4.0

 

 

Jeśli wapno nie było wysiane jesienią – najwyższy czas….
3 marca 2020
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy