Jesienne uzupełnianie potasu i magnezu
W harmonogramie jesiennego nawożenia nie może zabraknąć potasu i magnezu. Pierwiastki te odpowiadają zarówno za prawidłowy przebieg procesu inicjacji pąków kwiatowych jak i za prawidłowe przezimowanie roślin.
Ważny potas
Do najważniejszych funkcji potasu należy jego udział w gospodarce wodnej roślin oraz budowie odporności na niskie temperatury. Zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu transpiracji, wywołane niedoborem potasu, wpływają ujemnie na cały metabolizm roślin, a pośrednio również na ich potencjał plonotwórczy. Drugą istotną funkcją tego składnika jest jego udział w przemianach i alokacji węglowodanów. Ta funkcja również ma decydujący wpływ na potencjał plonotwórczy roślin jak również na smak owoców (zawartość cukrów), a tym samym trwałość w okresie obrotu (tzw. shelf life) i zimotrwałość.
Nawozy chlorkowe czy siarczanowe
Wśród plantatorów od lat trwa zagorzała dyskusja czy w uprawie truskawki można stosować tańsze nawozy chlorkowe czy należy stosować potas jedynie w formie droższych połączeń siarczanowych. Trzyletnie doświadczenia z zastosowaniem chlorkowych i siarczanowych nawozów potasowych w uprawie truskawki, prowadzone przy współpracy z dr Radosławem Witczakiem (K+S Polska) ewidentnie wykazały że nadmiar chloru ujemnie wpływa na plon, obniżając masę jednostkową owocu. Jednak późną jesienią można zastosować niewielką dawkę nawozów potasowych typu chlorkowego, co może korzystnie zwiększać zimotrwałość roślin (więcej szczegółów w naszym e-booku):
Bez magnezu nie ma wydajnej fotosyntezy
Najważniejszą funkcją tego pierwiastka jest stabilizowanie struktur chlorofilowych, w których magnez zajmuje centralną część w układzie porfirynowym. Istnieje wysoka korelacja pomiędzy zawartością magnezu w glebie a zawartością chlorofilu w roślinie. Ponadto pierwiastek ten stabilizuje struktury chloroplastów i mitochondriów. Jest także aktywatorem ok 20% poznanych obecnie enzymów niezbędnych do prawidłowego przebiegu najważniejszych przemian metabolicznych.
Jak uzupełnić magnez
Aby uzupełnić zawartość tego makroelementu w glebie, możemy zastosować, relatywnie tanie, nawozy wapniowe wzbogacone w ten pierwiastek:
wapna dolomitowe (CaCO3 + MgCO3) lub nawozy tlenkowe z magnezem (CaO+MgO).
Biorąc pod uwagę zróżnicowaną reaktywność wymienionych nawozów należy się spodziewać, iż po zastosowaniu wapna dolomitowego magnez zostanie uruchomiony po co najmniej kilkunastu miesiącach. Natomiast reakcja rozkładu wapna tlenkowego jest bardzo gwałtowna. Składniki w nim zawarte są uwalniane do ryzosfery bezpośrednio po uwodnieniu i rozpuszczeniu granuli nawozu.
Źródłem magnezu są również nawozy mineralne, które są wytwarzane z naturalnych minerałów zawierających ten pierwiastek, bądź też powstają w wyniku reakcji syntezy.
Najczęściej są to siarczany magnezu:
jednowodny MgSO4 x H2O o koncentracji 25-26% MgO (Kizeryt)
lub siedmiowodny MgSO4 x 7 H2O zawierający zazwyczaj 16% MgO.
W sprzedaży obecne są również nawozy zawierające potas i magnez:
Patentkali (30% K2O+10%MgO w formie siarczanowej) oraz
Kornkali (40% K2O w formie chlorkowej + 6% MgO w formie siarczanowej).
Więcej informacji na temat prawidłowego nawożenia potasem i magnezem truskawki można znaleźć w specjalnym e-booku dostępnym na naszej stornie. Przygotowaliśmy go na podstawie trzyletnich doświadczeń wegetacyjnych prowadzonych we współpracy z K+S Polska. Zapraszamy do zapoznania się z tymi badaniami.