Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Jak ocenić stan przezimowania truskawki gruntowej

Jak ocenić stan przezimowania truskawki gruntowej

Informacje napływające od Plantatorów jak i wczesnowiosenne lustracje wskazują, iż w wielu rejonach truskawki gruntowe ucierpiały od tegorocznych mrozów. Co ważne uszkodzeniu uległy nie tylko rośliny nieosłonięte ale również niektóre plantacje okryte agrotkaniną polipropylenową.

Poniżej krótka instrukcja jak wykonać samodzielną ocenę stanu przezimowania roślin.

  • Po pierwsze ocenę należy wykonać na kilku/kilkunastu roślinach o różnej kondycji, wykopanych z różnych części plantacji.
  • Następnie należy wykonać przekrój podłużny przez szyjkę korzeniową i uważnie przyjrzeć się jej wnętrzu.

Zdrowa, nieprzemarznięta szyja korzeniowa powinna mieć jasną, lekko kremową barwę, która po kilku minutach na powietrzu zaczyna żółknąć  i ciemnieć. Zmiana barwy wnętrza szyjki korzeniowej pod wpływem dostępu powietrza jest zjawiskiem naturalnym. Barwę zmieniają utleniające się cukry  w soku komórkowym  (fot.1,2).

 

 

Niepokój powinny budzić wszelkiego rodzaju zbrązowienia wnętrza szyjki korzeniowej – im zmiany te są intensywniejsze tym mocniej ucierpiały rośliny (fot 3-7: uszkodzenia mrozowe szyjki korzeniowej o wzrastającym nasileniu).

Jak ocenić stan przezimowania truskawki gruntowej

Jak ocenić stan przezimowania truskawki gruntowej

 

Jednak przyczyną zmiany barwy wnętrza szyjki korzeniowej nie zawsze są przemrożenia. Niekiedy bardzo podobne objawy mogą ujawniać się na roślinach zainfekowanych przez grzyby Phutophtora sp., Coletotrichum sp lub Pestalotiopsis (fot.8).

 

 

Aby się upewnić co jest powodem zmian barwy należałoby wysłać materiał roślinny do laboratorium specjalizującego się w ocenie zdrowotności mikrobiologicznej roślin (np. NEF Science Aneta Chałańska).

 

Regeneracja uszkodzeń mrozowych szyjki korzeniowej

wymaga wykonania bloku zabiegów wspomagających funkcjonowanie systemu korzeniowego i jednocześnie stymulujących odbudowę uszkodzonych tkanek.

Jednym z pierwszych zabiegów powinna być aplikacja

  • preparatu humusowego bezpośrednio oddziałującego na rozwój części włośnikowej korzeni (Goteo 3-5 l na ha, Humik 3-5 l na ha) lub
  • preparatów działających równocześnie na poprawę struktury gleby i aktywność korzeni (H-850 w dawce 2-3 kg  na ha, CarboHumik w dawce 5-10 litr na ha).

Warto pamiętać, iż szyjka korzeniowa jest swoistym „spichlerzem” substancji zapasowych dla budzącej się do życia truskawki. Uszkodzenie mrozowe szyjki korzeniowej wymaga precyzyjnego nawożenia i kolejnych zabiegów stymulacji z użyciem ściśle ukierunkowanych produktów.

 

Dokładne zalecenia nawożenia doglebowego i biostymulacji uszkodzonych roślin na najbliższe tygodnie zostaną opracowane wkrótce.

 

 

 

Jak ocenić stan przezimowania truskawki gruntowej
31 marca 2021
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy