Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Czas na aplikację preparatu humusowego, 06.11.2020

Czas na aplikację preparatu humusowego

Końcówka sezonu wegetacyjnego to optymalny czas na aplikację preparatów humusowych.  Ich zadaniem będzie poprawa parametrów fizyko-chemicznych środowiska korzeniowego, a tym samym wiosennego rozwoju korzeni. Biorąc pod uwagę, iż korzeń jest swoistym „sercem rośliny” odpowiadającym za pobieranie wody i składników pokarmowych oraz ich transport do części nadziemnych – zabieg ten powinien być wykonany z optymalnie dobranym rodzajem oraz dawką preparatu humusowego

Kiedy gleba wymaga modyfikacji?

Najważniejsze zabiegi poprawiające właściwości gleby powinny być wykonane przed posadzeniem roślin. Późniejsze próby modyfikacji ryzosfery wymagają zastosowania precyzyjnie ukierunkowanych rozwiązań.

Truskawka jest gatunkiem preferującym gleby próchniczne, przewiewne i prawidłowo napowietrzone. Jeżeli zatem pod nasadzenia przeznaczane są stanowiska z glebą ciężką, zlewną lub gliniastą Plantator od razu powinien założyć konieczność regularnego wykonywania zabiegów poprawiający strukturę z użyciem preparatów humusowych.

Stosowanie kwasów humusowych jest również konieczne w celu wzmocnienia systemu korzeniowego (np. podczas intensywnego wyrastania owoców, po uszkodzeniu korzeni przez herbicydy) lub nagłego pogorszenia się struktury gleby (np. podczas zalania gleby przez obfite opady deszczu).

 

 

Czas na aplikację preparatu humusowegoZalana gleba wymaga interwencyjnej aplikacji kwasów humusowych

 

 

Gleba na wysokich agonach po zalaniu również wymaga rozluźnienia poprzez aplikację preparatu humusowego

 

 

 

Czas na aplikację preparatu humusowegoGleby zalane bezwzględnie wymagają działań poprawiających strukturę

 

 

Czas na aplikację preparatu humusowegoZbrązowiały system korzeniowy to typowy objaw zalania

 

 

Aplikacja kwasów humusowych to również standardowy zabieg przyspieszający ukorzenienie się roślin po posadzeniu. Jest to zabieg szczególnie ważny przy późnojesiennych nasadzeniach z sadzonek kopanych.

 

 

Stosowanie kwasów humusowych to standardowy zabieg poprawiający ukorzenianie truskawki gołokorzeniowej sadzonej późną jesienią

 

 

 

Swoistym bioindykatorem problemów ze strukturę gleby jest pojawiający się skrzyp – chwast ten jest rośliną wskaźnikową gleb kwaśnych i zlewnych, wymagających natychmiastowego napowietrzenia i rozluźnienia.

 

Czas na aplikację preparatu humusowegoSkrzyp to bioidykator gleb wymagających rozluźnienia i kwaśnych

 

 

W bieżącym sezonie problemy z niedopowietrzeniem ryzosfery pojawiały się nagminnie po obfitych i długotrwałych deszczach, jakie nawiedziły większość rejonów Polski. We wszystkich wymienionych przypadkach doraźnym, awaryjnym rozwiązaniem jest aplikacja preparatu humusowego. Należy pamiętać, iż preparaty  humusowe absolutnie nie mogą stanowić zastępnika nawożenia organicznego, a jedynie cenne uzupełnienie technologii stosowanej w sytuacjach awaryjnych.

Preparat humusowy można aplikować poprzez linię kroplującą lub w formie oprysku na powierzchnię gleby. W sytuacjach awaryjnych zaleca się rozlanie roztworu preparatu humusowego bezpośrednio pod rośliny – takie rozwiązanie dotyczy przypadków gdy pełne uwilgotnienie gleby uniemożliwia uruchomienia fertygacji (materiał video). Wtedy preparat humusowy dozuje się w maksymalnej koncentracji z jednocześnie minimalnym zużyciem wody na hektar.

Jak wybrać dobry preparat humusowy?

Od dłuższego czasu w sprzedaży mamy prawdziwy „humusowy zawrót głowy”… Każda firma specjalizująca się w sprzedaży produktów dedykowanych dla branży ogrodniczej posiada w swojej ofercie preparat humusowy. Są to produkty o różnej konsystencji, z różną zawartością ekstraktów humusowych różniące się diametralnie składem, rekomendacją stosowania i ceną.

 

Słabej jakości preparat humusowy może osiać na filtrach

 

 

 

Są preparaty dedykowane wyłącznie do poprawy parametrów gleby jak i łączące możliwości poprawy struktury gleby oraz intensyfikujące rozwój systemu korzeniowego. Oczywiście każdy z takich produktów powinien być przebadany pod kontem efektywności. Istnieje jednak podstawowa prawidłowość przy wyborze produktu: płaćmy jak najwięcej za ekstrakt humusowy a nie za opakowanie lub wodę. Zgodnie z tą prostą strategią najwartościowsze są preparaty sypkie i maksymalnie skoncentrowane. W przypadku preparatów humusowych stałych sprawdzenie zawartości ekstraktów jest proste – informacja ta powinna być zamieszczona na opakowaniu.

Jednak jak porównać wartość preparatów humusowych płynnych???

Należy dokładnie przeanalizować ich skład i porównać ich ciężar objętościowy. Biorąc pod uwagę, iż 1 litr wody w temperaturze pokojowej waży prawie 1 kg (dokładnie 998 gram) ekstrakt znajdujący się w produkcie humusowym ponad tą wagę stanowi o wartości agrotechnicznej produktu. Zważywszy, iż w sprzedaży znajdują się preparaty zawierające od kilku do kilkudziesięciu procent ekstraktu humusowego jest to dobry wskaźnik wstępnej oceny przydatności produktów humusowych.

Rekomendowane preparaty humusowe

Decyzję o wyborze określonego preparatu humusowego należy podjąć w oparciu o dogodną technikę aplikacji oraz cel zastosowania.

Przykładowo preparat H-850, będący skoncentrowanymi ekstraktami humusowymi z leonardytów, jest typowym produktem przeznaczonym do modyfikacji struktury i właściwości gleby. Produkt jest rekomendowany w dawkach 3-5 kg na ha po posadzeniu roślin oraz  w sytuacjach wymagających awaryjnej interwencji we właściwości ryzosfery. Zaletą tego preparatu jest wysoka koncentracja – jest to produkt sypki zawierający 85% ekstraktów humusowych w suchej masie. Przed aplikacją produkt ten wymaga precyzyjnego rozpuszczenia, co jest wymogiem aplikacji poprzez system kroplowego nawadniania. Rozpuszczalność preparatu H-850 nie sprawia żadnych problemów (materiał Video 1). Warunkiem jest zastosowania prawidłowych proporcji: 1 kg preparatu należy wsypać do minimum 10 litrów miękkiej wody i pozostawić bez jakiejkolwiek ingerencji na  12-24 godziny. Po tym czasie proces rozpuszczania można wspomóc mechanicznie mieszadłem.

 

    Rozpuszcanie preparatu humusowego H 850

 

Alternatywą o analogicznych właściwościach i sposobie działania jest CarboHumik – produkt wytwarzany poprzez ekstrakcję z miękkich frakcji węgla brunatnego. CarboHumik występuje w sprzedaży w kilku formach różniących się gęstością i uziarnieniem, co decyduje  o sposobie aplikacji (poprzez rozlewanie, w formie oprysku lub fertygacji przez system nawadniający). Dawkowanie produktu CarboHumik jest uzależnione od sposobu aplikacji i rodzaju produktu.

Oddzielną grupę preparatów humusowych stanowią produkty łączące zdolności poprawiania parametrów gleby z właściwościami stymulującymi rozwój korzeni włośnikowych.

 

Słabe tempo rozbudowy systemu korzeniowego po posadzeniu warto wspomóc aplikacją preparatu humusowego

 

 

Wiodącymi na rynku produktami z tej grupy są Humik (rekomendowany w dawce 3,0-5,0 litr na ha),  Goteo (rekomendowany w dawce 3,0-5,0 litr na ha) oraz BlackJak (rekomendowany w dawce 2,0 l na ha). Są to preparaty o płynnej formulacji, zwalniającej z konieczności rozpuszczania. Działają aktywnie na poprawę struktury gleby jak również intensywnie aktywują rozwój systemu korzeniowego roślin. Preparat Humik, oprócz typowych kwasów humusowych, zawiera kompleks betanin oraz dodatek aminokwasów, które aktywują rozwój korzystnej mikroflory glebowej. Dodatki te plasują preparat Humik w gronie najefektywniejszych narzędzi w niwelowaniu stresu poherbicydowego.

 

Humik- poprawia strukturę gleby oraz indukuje rozrost systemu korzeniowego

 

 

Preparat Goteo zawiera dodatek fosforu, będącego pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego rozrostu włośników korzeniowych.

 

 

Goteo (po prawej)- intensyfikuje rozrost korzeni włośnikowych

 

 

 

Z kolei znany i ceniony BlackJak jest bodajże jednym na rynku produktem o niskim pH (w granicach 4,5), co umożliwia jego aplikację bezpośrednio do ryzosfery bez konieczności wcześniejszego zakwaszania pożywki.

 

 

 

 

Czas na aplikację preparatu humusowego, 06.11.2020

 

6 listopada 2020
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2022 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy