Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

System RDI umożliwia uprawę roślin nawet na pustyni

System RDI umożliwia uprawę roślin nawet na pustyni

W dniach 6-10 listopada przedstawiciele Doradcy Jagodowego mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe studyjnym do Nature and Water Conservancy Center For Global Sustainability w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Uczestnicy wyjazdu studyjnego do Instytutu wdrażającego RDI

 

 

Celem wyjazdu była ocena efektywności innowacyjnego systemu nawadniania i płynnego nawożenia RDI (Responsive Drip Irigation). Wyjazd został zorganizowany przez firmy Boryna oraz Calfert, które wdrażają system RDI w Polsce.

 

 

 

1. Piaskowe zagony na pustyni wzbogacone w kompost wielbłądzim tuż przed posadzeniem warzyw

2.Uprawa sałaty na pustyni arabskiej z wykorzystaniem systemu RDI

 

Zasady dostarczania wody oraz płynnej pożywki pokarmowej (fertygacji) w systemie RDI są zupełnie odmienne od dotychczas stosowanych rozwiązań, dzięki czemu możliwa jest towarowa produkcja warzyw  i niektórych owoców (m.in. truskawki) w warunkach klimatycznych ZEA. Sekretem funkcjonowania systemu RDI jest zmiana zasad dystrybucji wody i składników pokarmowych: rośliny obrastając włośnikami korzeniowymi linię, w której pod bardzo niskim ciśnieniem (0,2-0,3 BAR) znajduje się woda lub pożywka, pobierają tylko taką jej ilość, która w danym momencie jest niezbędna dla prawidłowego ich funkcjonowania.

 

 

System korzeniowy roślin szczelnie oplata linie nawadniające RDI pobierając tylko tyle wody i składników ile potrzebuje

 

 

W systemie RDI nie ma żadnych strat ani wody ani zawartych w niej składników pokarmowych (!!!).

 

  

 

Nasadzenia oberżyny uprawianej z użyciem systemu RDI

 

 

W praktyce umożliwia to osiągnięcie oszczędności rzędu 20-35%. Biorąc pod uwagę tą podstawową korzyść system ten   wpisuje się w bieżącą politykę klimatyczną Unii Europejskiej oraz spełnia restrykcyjne wymogi technologiczne zielonej transformacji  zapisane w formułach „Green Deal” oraz „Fit for 55”.

 

 

 

 

System RDI w bieżącym roku trafił już do testów wegetacyjnych w Stacji Badawczo Rozwojowej firmy Boryna, w której został zastosowany w bezglebowej uprawie truskawki dnia neutralnego. Plantatorzy biorący udział w tegorocznej edycji warsztatów BerryTech mieli okazje poznać szczegóły działania systemu oraz przekonać się o jego efektywności. W kolejnych latach Doradca Jagodowy oraz firma Boryna będą rozszerzały zakres testów tego systemu w kierunku możliwości jego wykorzystania w różnych technologiach uprawy roślin w rodzimych warunkach klimatyczno-glebowych.

 

  

Na szczęście, dla naszych Plantatorów,ani smak ani wygląd lokalnej truskawki w niczym nie przypomina naszych rodzimych owoców…

 

System RDI umożliwia uprawę roślin nawet na pustyni
20 listopada 2023
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2022 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy