System RDI umożliwia uprawę roślin nawet na pustyni
W dniach 6-10 listopada przedstawiciele Doradcy Jagodowego mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe studyjnym do Nature and Water Conservancy Center For Global Sustainability w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Uczestnicy wyjazdu studyjnego do Instytutu wdrażającego RDI
Celem wyjazdu była ocena efektywności innowacyjnego systemu nawadniania i płynnego nawożenia RDI (Responsive Drip Irigation). Wyjazd został zorganizowany przez firmy Boryna oraz Calfert, które wdrażają system RDI w Polsce.
1. Piaskowe zagony na pustyni wzbogacone w kompost wielbłądzim tuż przed posadzeniem warzyw
2.Uprawa sałaty na pustyni arabskiej z wykorzystaniem systemu RDI
Zasady dostarczania wody oraz płynnej pożywki pokarmowej (fertygacji) w systemie RDI są zupełnie odmienne od dotychczas stosowanych rozwiązań, dzięki czemu możliwa jest towarowa produkcja warzyw i niektórych owoców (m.in. truskawki) w warunkach klimatycznych ZEA. Sekretem funkcjonowania systemu RDI jest zmiana zasad dystrybucji wody i składników pokarmowych: rośliny obrastając włośnikami korzeniowymi linię, w której pod bardzo niskim ciśnieniem (0,2-0,3 BAR) znajduje się woda lub pożywka, pobierają tylko taką jej ilość, która w danym momencie jest niezbędna dla prawidłowego ich funkcjonowania.
System korzeniowy roślin szczelnie oplata linie nawadniające RDI pobierając tylko tyle wody i składników ile potrzebuje
W systemie RDI nie ma żadnych strat ani wody ani zawartych w niej składników pokarmowych (!!!).
Nasadzenia oberżyny uprawianej z użyciem systemu RDI
W praktyce umożliwia to osiągnięcie oszczędności rzędu 20-35%. Biorąc pod uwagę tą podstawową korzyść system ten wpisuje się w bieżącą politykę klimatyczną Unii Europejskiej oraz spełnia restrykcyjne wymogi technologiczne zielonej transformacji zapisane w formułach „Green Deal” oraz „Fit for 55”.
System RDI w bieżącym roku trafił już do testów wegetacyjnych w Stacji Badawczo Rozwojowej firmy Boryna, w której został zastosowany w bezglebowej uprawie truskawki dnia neutralnego. Plantatorzy biorący udział w tegorocznej edycji warsztatów BerryTech mieli okazje poznać szczegóły działania systemu oraz przekonać się o jego efektywności. W kolejnych latach Doradca Jagodowy oraz firma Boryna będą rozszerzały zakres testów tego systemu w kierunku możliwości jego wykorzystania w różnych technologiach uprawy roślin w rodzimych warunkach klimatyczno-glebowych.
Na szczęście, dla naszych Plantatorów,ani smak ani wygląd lokalnej truskawki w niczym nie przypomina naszych rodzimych owoców…