Uszkodzenia na pędach maliny w tunelach rejonu Czerwińska nad Wisłą
W dniach 16-17 lutego przeprowadzono pierwsze lustracje stanu przezimowania ubiegłorocznych pędów malin w tunelach rejonu Czerwińska nad Wisłą. Niestety w większości obiektów stwierdzono uszkodzenia mrozowe. Ich nasilenie okazało się ściśle uzależnione od odmiany oraz ubiegłorocznego tempa wchodzenia roślin w stan zimowego uśpienia.
Jak zwykle największe uszkodzenia mrozowe podstawy pąków stwierdzono na najstarszych i najgrubszych pędach. Te pędy w ubiegłym sezonie w największym stopniu wysiliły się na owocowanie i nie zdołały na czas wejść w okres zimowego spoczynku. Jak pamiętamy nietypowo ciepła aura jesienią 2021 roku sprzyjała zbiorom malin, które u niektórych późnych odmian przeciągnęły się nawet do początków grudnia (fot.).
W wielu rejonach kraju w pierwszej dekadzie grudnia wystąpiły przymrozki sięgające do -8⁰C, po których na najmniej zdrewniałych pędach pojawiły się pierwsze uszkodzenia mrozowe. Kolejne, niebezpieczne dla roślin, uderzenie niskich temperatur rozpoczęło się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – w niektórych rejonach temperatura spadła przy gruncie do -24⁰C (miejscami nawet do -26⁰C ).
Nasilenie uszkodzeń mrozowych na pędach „long cane” pozostawionych w tunelach do wiosennego owocowania jest również ściśle skorelowane z odmianą. Spośród lustrowanych odmian w największym stopniu ucierpiały pędy odmiany `Majestic`. Najmniej ucierpiały pędy `Enrosadira` oraz `Ovation`. U pozostałych odmian odnotowano pojedyncze uszkodzenia, co świadczy o relatywnie dobrej odporności tych odmian na spadki temperatury.
Należy również pamiętać, iż nasilenie szkód mrozowych na pędach ‘long cane ‘ maliny jest również ściśle uzależnione od zastosowanej technologii wprowadzania roślin w stan spoczynku, której nieodłącznymi elementami są późnojesienne zabieg nawozem miedziowym i krzemowym.
Aktualny stan przezimowania pędów malin na razie nie pozwala szacować potencjału plonotwórczego roślin. Przed nami jeszcze zapowiadane na marzec spadki temperatury nocami do – 6⁰C. Biorąc pod uwagę, iż rośliny są już wybudzone, temperatury te mogą być niebezpieczne dla roślin. Wprawdzie większość plantatorów malin w tunelu posiada włókniny do awaryjnego okrywania roślin, jednak przy silniejszych przymrozkach niż zapowiadane mogą one okazać się niewystarczające.