Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Z wizytą na plantacji borówki wysokiej w Holandii- cz. I.

Z wizytą na plantacji borówki wysokiej w Holandii- cz. I.

 

 

W dniach 20-21. czerwca br. zespół Doradcy Jagodowego brał udział w warsztatach terenowych organizowanych przez firmę Delphy. W ramach warsztatów odwiedzono kilka plantacji borówki wysokiej oraz szkółkę Schrijnwerkers Plants – wiodącego producenta materiału nasadzeniowego borówki wysokiej w Holandii.

W ramach warsztatów na towarowej plantacji borówki wysokiej omawiano istotne zagadnienia z zakresu wyboru sadzonek, nawożenia oraz ochrony plantacji. Jednym z tematów było porównanie kilku schematów nawożenia: posypowe, za pomocą fertygacji oraz łącznego stosowania nawozów posypowo oraz w formie fertygacji. Zdaniem właściciela plantacji oraz prowadzącego spotkanie Willema van Eldika, najefektywniejsze jest połączenie nawożenia posypowego i fertygacji.

 

Fot. 1 Willem van Eldik tłumaczy niuanse technologii uprawy borówki wysokiej na farmie Rijsbergen

 

Nawet w obecnej fazie rozwojowej (intensywnego wyrastania owoców) wokół roślin można było zauważyć granule nawozu o kontrolowanym uwalnianiu składników Osmocote 5 M. Obecność tego nawozu jest formą asekuracji w okresach intensywnych opadów deszczu, gdy nie ma miejsca na stosowanie dodatkowych ilości wody (fertygacji).

 

Fot. 2 Nawóz o kontrolowanym uwalnianiu składników (np. Osmocote 5M) + regularna fertygacja to zdaniem plantatora najlepszy sposób zaspokojenia wymagań pokarmowych borówki

 

Uczestnicy seminarium często pytali o precyzyjne zarządzanie podlewaniem: na jakiej zasadzie jest uruchamiane i jak często. Odpowiedź właściciela plantacji okazała się dla niektórych nieco zaskakująca. Stwierdził on, że pomimo posiadania precyzyjnego, automatycznego systemu kontroli wilgotności podłoża, decyzję o częstotliwości uruchomienia fertygacji i tak podejmuje po osobistej lustracji plantacji, podczas której ręcznie sprawdza wilgotność na poszczególnych kwaterach. Zdaniem plantatora w okresach wyjątkowo wysokich temperatur dostarczanie wody pod rośliny powinno odbywać się niewielkimi partiami ale nawet kilka razy dziennie.

 

 

 

Z wizytą na plantacji borówki wysokiej w Holandii- cz. I.

Fot. 3,4 Konstrukcja na plantacji borówki umożliwia założenie folii na okres zbiorów

 

 

Interesująca dyskusja wywiązała się również na temat rodzaju sadzonek polecanych obecnie do zakładania plantacji borówki wysokiej. Zdaniem organizatorów najlepszym rozwiązaniem jest nabycie dobrej jakości sadzonek powstałych w wyniku mikrosadzonkowania. Przy zakupie popularnych do niedawna sadzonek powstających w wyniku rozmnażania kultur tkankowych techniką „in vitro” należy upewnić się, iż sadzonki te powstały prawidłowo. Coraz częściej zdarza się bowiem, iż podczas rozmnażania roślin metodą „in vitro” dochodzi do przehormonizowania materiału, czego wynikiem są późniejsze poważne zaburzenia w prawidłowym wzroście i rozwoju roślin. Prawidłowo przygotowane sadzonki powinny mieć zawsze zachowaną równowagę wegetatywno-generatywną.

 

Fot. 5 Nadmierny wzrost wegetatywny w połączeniu z problemami z zawiązaniem owoców mogą być efektem przehormonizowania roślin przy rozmnażaniu techniką kultur ‘in vitro’.

 

Fot. 6 Sadzonki prawidłowo przygotowane zachowują równowagę generatywno-wegetatywną. Na zdjęciu odmiana Aurora sadzona w 2017 w zagęszczeniu 5000 roślin na ha.

 

Już wkrótce zapraszam na relację ze szkółki Schrijnwerkers Plants, podczas której właściciel przedstawił autorską wizję na temat kierunków rozwoju plantacji borówki wysokiej w Europie i na świecie w nadchodzącym dziesięcioleciu.

 

Zespół Doradcy Jagodowego

 

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą na plantacji borówki wysokiej w Holandii- cz. I.
8 grudnia 2019
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy