Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Uwaga na kolejną falę przymrozków, 01.05.2019

Uwaga na kolejną falę przymrozków, 01.05.2019

 

W zależności od rejonu kraju, borówka amerykańska jest w początkowej fazie kwitnienia lub tuż przed kwitnieniem.

Uwaga na kolejną falę przymrozków, 01.05.2019

Odm. Chandler, okolice Szczecina, 27.04.2019

 

W tej fazie rośliny są bardzo wrażliwe na spadki temperatury poniżej 0oC . Niestety prognozy pogody na nadchodzące dni ( 4-9 maj- w zależności od rejonu) wskazują na możliwość wystąpienia przygruntowych przymrozków. Najsilniejsze spadki temperatury mają mieć miejsce w centralnej i południowej Polsce.

 

Zabiegi wzmacniające rośliny, przed przymrozkami:

 

Jeżeli prognozy nie ulegną zmianie, przynajmniej na 24-36 godzin przed zapowiadanym przymrozkiem należy wykonać oprysk wzmacniający rośliny:

  • Samodzielny zabieg preparatami biostymulującymi:

Maxi-Grow w dawce 0,25-0,5l/ ha

lub

Asahi SL w dawce 0,6 l/ha

 

Zabieg preparatem krzemowym

 

Zabiegi krzemem najlepiej jest wykonać na 2-3 dni przed zapowiadanym ochłodzeniem, a najpóźniej na 1 dzień. W celu uzyskania optymalnego działania ochronnego i niwelującego stres wewnątrzkomórkowy należy wykonać oprysk:

Barrier Si-Ca 2,0-2,5 l/ha

Rekomendowane dawki krzemu stosuje się przy zabiegu samodzielnym tym pierwiastkiem. Przy łączeniu go z zabiegami środkami ochrony roślin, dawkę należy obniżyć o połowę.

 

Zabieg preparatem borowym

 

Drugim pierwiastkiem, który również istotnie wzmacnia rośliny na stres termiczny  i przechłodzenie, jest bor. W obecnej fazie rozwojowej roślin borówki stosowanie boru jest jak najbardziej wskazane. Bor jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za prawidłowy przebieg procesu kwitnienia i zapylania. Wydłuża żywotność pyłku kwiatowego oraz przyspiesza  wzrost wydłużeniowy łagiewki pyłkowej co w okresie kwitnienia, szczególnie przy takich skokach temperatury jakie mamy obecnie, jest jak najbardziej korzystne. Wybierając nawóz borowy najlepiej jest sięgnąć po bor w połączeniu organicznym , jakim jest np. boroetanoloamina. Substancja ta znajduje się między innymi w preparatach Adob Bor i ActiBor 150.

Proponowany zabieg:

Adob Bor w dawce 1,0 l/ha

lub ActiBor 150 w dawce 1,0 l/ha

Nawóz borowy najlepiej jest zastosować w końcowej fazie wybijania i rozluźniania się kwiatostanów u roślin. Jest to najlepszy czas aby rośliny go odpowiednio pobrały i włączyły do metabolizmu.

 

Zabiegi niwelujące skutki przymrozków.

 

Po przymrozku, gdy temperatura powróci powyżej tzw. zera fizjologicznego, czyli powyżej 5oC należy wykonać oprysk niwelujący stres przechłodzeniowy z użyciem nawozu aminokwasowego, np.:

Terra  Sorb Complex w dawce 1,0 l/ha

lub AminoQuelant Ca w dawce 2,0 l/ha.

 

Przed każdym zabiegiem należy zapoznać się z etykietą środka ochrony roślin, nawozu czy preparatu wspomagającego!

 

Zespół Doradcy Jagodowego

 

 

 

 

 

 

Uwaga na kolejną falę przymrozków, 01.05.2019
8 grudnia 2019
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy