Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Uwaga na groźne gryzonie na plantacji borówki

Uwaga na groźne gryzonie na plantacji borówki

 

Pośród zabiegów pielęgnacyjnych przygotowujących plantację do zimy nie może zabraknąć zabezpieczenia upraw przed gryzoniami. Nornice, norniki a w niektórych lokalizacjach również karczowniki mogą wyrządzić zimą ogromne spustoszenia w nasadzeniach roślin. W bieżącym sezonie zagrożenie ze strony gryzoni jest wyjątkowo duże. Długotrwała susza spowodowała wyschnięcie roślin na miedzach i nieużytkach, stąd też gryzonie już późnym latem chętnie przenosiły się w miejsca z dostatkiem pokarmu, czyli w rzędy nawadnianych roślin.

Aby sprawdzić czy na plantacji istnieje zagrożenie ze strony gryzoni należy przejść się wzdłuż rzędu roślin i kilkukrotnie próbować wbić palec w glebę w losowo wybranym miejscu: jeżeli pod 2-3 cm warstwą gleby palec napotka pustą przestrzeń można być pewnym istniejącego zagrożenia. W rzędach nieściółkowanych o zagrożeniu mogą również świadczyć wyloty norek gryzoni.

 

Preparaty chemiczne

W celu zabezpieczenia roślin przed gryzoniami na plantacji należy rozłożyć preparaty eliminujące szkodniki. Zdaniem wielu plantatorów najskuteczniejsze są granulaty lub pasty w formie saszetek.

 

Duży wybór tego typu preparatów można znaleźć www.wpolu.pl, po wpisaniu hasła „gryzonie”.

 

 

gryzonie

 

 

Preparaty gryzoniobójcze najlepiej jest rozkładać bezpośrednio w kanałach gryzoni lub u wylotu nor. Rozsypanie granulatów na powierzchni gleby bywa mało skuteczne, gdyż preparaty te nie są odporne na opady atmosferyczne i łatwo ulegają rozpuszczeniu podczas deszczu lub rosy. Aby zabezpieczyć substancje gryzoniobójcze przed opadami najlepiej rozłożyć je na plantacji w specjalnych tubach deratyzacyjnych (fot. 2) lub w pociętych rurach PCV.

 

Pułapka na gryzonie

Fot. 2. Tuba deratyzacyjna

 

Rozłożenie preparatów gryzoniobójczych w pojemnikach uchroni je również przed wyjadaniem przez ptaki, które chętnie korzystają z okazji.

Preparaty gryzoniobójcze należy rozkładać sukcesywnie – w miarę wyjadania przez szkodniki – aż do momentu całkowitego wyeliminowania zagrożenia.

 

Pułapki mechaniczne

Na plantacjach ekologicznych, na których nie można używać typowych preparatów gryzoniobójczych, sprawdzają się pułapki mechaniczne (fot. 3 i fot. 4).

 

Fot. 3. Mechaniczna pułapka na gryzonie- pusta

 

 

Pułapka na gryzonie

Fot. 4. Mechaniczna pułapka na gryzonie- z gryzoniem wewnatrz

 

 

Pułapkę taką należy umieścić w norce, którą przemieszczają się gryzonie i regularnie sprawdzać zapadki, eliminując złapane gryzonie.

 

Zespół Doradcy Jagodowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga na groźne gryzonie na plantacji borówki
8 grudnia 2019
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy