Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Strategia nawożenia borówki oparta na nawozie posypowym i fertygacji.

Borówka wysoka to wymagająca roślina potrzebuje szczególnej uwagi, zwłaszcza w zakresie nawożenia. Kluczowym elementem w jej żywieniu jest azot, który jest jednak podatny na wypłukiwanie z gleby. W związku z tym, na jednej z plantacji borówki, Marek Łada z firmy Haifa, omawia zalety stosowania Haifa Mycoten mix NPK 10-10-20 + MgO – nawozu posypowego specjalnie przystosowanego do potrzeb żywienia borówki. Jego unikalna formuła z otoczkowanym azotem zapewnia kontrolowane i równomierne uwalnianie tego składnika w zależności od temperatury i wilgotności gleby. Taka strategia umożliwia stosowanie nawozu już na początku marca, bez ryzyka przedwczesnego uwolnienia azotu, co jest kluczowe w przypadku wczesnowiosennego nawożenia.

 

Jaką dawkę Haifa Mycoten mix NPK 10-10-20 + MgO zastosować na plantacji borówki?

Dawkowanie Haifa Mycoten mix NPK 10-10-20 + MgO jest ściśle zależne od wieku plantacji. Na starszych plantacjach zaleca się stosowanie od 300 do 700 kg/ha. Ważne jest, że nawóz nie wymaga mieszania z glebą – wystarczy odpowiednio go zaaplikować bezpośrednio pod rośliny. Wczesną wiosną, kiedy w glebie jest wystarczająca wilgoć, granule nawozu absorbują wodę, co umożliwia stopniowe uwalnianie składników pokarmowych. Dzięki temu unika się strat azotu, który jest sukcesywnie pobierany przez rośliny, szczególnie w deszczowe momenty.

Siarka jest ważnym pierwiastkiem w żywieniu borówki.

Haifa Mycoten mix NPK 10-10-20 + MgO zawiera również dużą ilość siarki, która zakwasza glebę – co jest pożądane w uprawie borówki. Siarka odgrywa ważną rolę w wykorzystywaniu azotu przez rośliny, zaleca się stosowanie 1 kg siarki na każde 5 kg azotu. Wczesnowiosenna aplikacja tego nawozu stanowi bazę składników pokarmowych, którą można uzupełniać fertygacją w miarę stabilizacji warunków atmosferycznych i rozwoju roślin. Firma Haifa oferuje także rozpuszczalne nawozy do fertygacji, takie jak PolyFeed, które pozwalają na dostosowanie strategii nawożenia do aktualnych warunków pogodowych i stanu roślin. Prawidłowe zaplanowanie nawożenia jest kluczowe dla zdrowego wzrostu i obfitego owocowania borówki.

Szersze omówienie strategii nawożenia borówki znajduje się w materiale filmowym.

Bezcenne wsparcie technologów Haifa- wizyty na plantacjach

 

3 grudnia 2023
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2022 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy