Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Fytoftoroza na plantacjach borówki wysokiej (IWT 4/8.04.)

Warunki meteorologiczne:

O wystąpieniu fytoftorozy w dużym stopniu decydują warunki meteorologiczne. Głównym czynnikiem są intensywne i długotrwałe opady, które powodują zaleganie wody w obrębie systemu korzeniowego.  Takie warunki wystąpiły jesienią. W listopadzie oraz w grudniu zanotowano wysokie opady, które ponad dwukrotnie przewyższyły ich średnią wieloletnią (wyk.1).

Wykres 1. Suma opadów podczas jesieni 2017 oraz zimy i wiosny 2018 (woj.lubelskie)

[betteroffer taxonomy=”borowka_cat”]To co widzisz stanowi tylko niewielki fragment dostępnego artykułu. Możesz już teraz wykupić dostęp do całości klikając w przycisk poniżej.[/betteroffer][betterpay amount=”98.40″ button=”images/buynow_1.png” description=”Dostęp do treści artykułu” validity=”0″ validity_unit=”d” ids=”” taxonomy=”borowka_cat”]

Objawy:

Zgnilizna korzeni borówki amerykańskiej (Vaccinium corymbosum L.) powodowana jest przez Phytophthora cinnamomi Rands.  Jest ciężką chorobą występującą na słabo odsączonych glebach ze słabym drenażem. Zainfekowany system korzeniowy jest zredukowany. Zmiany zaczynają się na najcieńszych korzeniach, później rozprzestrzeniają się na korzenie główne, a następnie, ostatecznie pojawiają się na szyjce korzeniowej w postaci czerwono brązowych przebarwień. Na korzeniach porażonych roślin występują nekrozy, a korzenie gniją. Jednak objawy są zwykle zauważalne przed badaniem korzeni – na liściach, w postaci chloroz, zaczerwienień, więdnięcia i defoliacji. Porażone rośliny nie wytwarzają nowych przyrostów, a końcowe pąki, a nawet całe pędy i rośliny zamierają. Początkowe zakażenie roślin może wystąpić w szkółkach, na placach składowych, gdy doniczki są ustawione na słabo osuszonych obszarach lub na polach z patogenem. Mokre gleby zapewniają medium dla patogenów, aby przejść do stref korzeni w glebie. Do odmian tolerancyjnych można zaliczyć odmianę ‘Bluecrop’ i ‘Aurora’ a do podatnych ‘Duke’ i ‘Bluetta’. Najczęściej jako pierwsze porażane są rośliny znajdujące się w najniżej położonej części plantacji. Sygnałem źle zdrenowanych gleb mogą być występujące chwasty np. turzyce.

Fot. 1. Objawy sugerujące choroby sytemu korzeniowego

Zabiegi ograniczające:

Nie ma jednego sposobu do walki z chorobą. Istnieje jednak wiele różnych praktyk lub metod, które plantatorzy mogą stosować w celu uniknięcia lub zminimalizowania strat. Żadna pojedyncza metoda nie jest w pełni skuteczna sama w sobie, najlepszą strategią jest opracowanie zintegrowanego programu zarządzania chorobami, w którym w ramach zintegrowanego podejścia wykorzystuje się jak najwięcej praktyk kontrolnych. Należy rozważyć i zastosować następujące metody:

1.Należy unikać wprowadzania organizmów grzybopodobnych Phytophthora spp. na plantacje wraz materiałem szkółkarskim.

2.Każda metoda, która będzie zapobiegać gromadzeniu się wody wokół roślin, zmniejszy częstość występowania i nasilenie zgnilizny korzeni. Obejmuje to zarówno dobry wybór miejsca sadzenia, jak i modyfikację terenu. Modyfikacja ta polega na umieszczeniu odpływów oraz uprawie roślin na podwyższonych zagonach. Stosowanie systemu sadzenia na podniesionych zagonach może zapewnić znaczną kontrolę choroby.

3.Oczywiste jest, że jedną z najlepszych technik zwalczania jakiejkolwiek choroby jest sadzenie odpornych odmian i unikanie odmian wysoce podatnych

4. Usuwać do worków zamierające, młode rośliny razem z korzeniami i palić

5. Odkazić miejsca po porażonych roślinach 0,5% Huwa San TR 50 (ok. 4 l cieczy na m2) (pozwolenie Ministra Zdrowia z 2016r.)

6. Przy nawadnianiu kropelkowym dodawać do wody Huwa San TR 50 w ilości 40 ml/m3 (pozwolenie Ministra Zdrowia z 2016r.)

7. Przy uprawie gleby w międzyrzędziach, po zjeździe z plantacji zagrożonej chorobami glebowymi opryskać koła ciągnika i narzędzia/maszyny1% Huwa San TR (pozwolenie Ministra Zdrowia z 2016r.)

5. Odkażać obuwie w nasadzeniach, gdzie pojawiła się choroba

6. Przed założeniem plantacji (na co najmniej 1 miesiąc przed założeniem) fumigacja gleby za pomocą preparatu Basamid w dawce 500 kg/ha (nowa rejestracja). Przed sadzeniem roślin należy wykonać test rzeżuchowy, żeby upewnić się, że nie ma już środka w glebie.

7. Zastosowanie na około 1 miesiąc przed założeniem plantacji nawozu o działaniu fitosanitarnym Perlka w dawce 500 kg/ha

8. Na istniejących plantacjach (w rzędy) lub przed założeniem plantacji (rekomendujemy wykonanie analizy gleby metodą ogrodniczą w celu zbilansowania składników) wykonanie nawożenia siarczanem wapnia (AgroSulCa, Siarkomix) w orientacyjnej dawce 700-1200 kg ogranicza negatywny wpływ fytoftorozy na plonowanie

9. Zastosowanie preparatów humusowych o początku wegetacji co 2-3 tygodnie (np. H-850 WG 2-3 razy co 14 dni belką herbicydową (400 l cieczy/ha) lub z nawadnianiem w dawce 2-3 kg/ha w rzędy) ogranicza występowanie fytoftorozy (informacja na podstawie badań przeprowadzonych na truskawce w Katedrze Uprawy i Żywienia Roślin Ogrodniczych UP w Lublinie)

 

[/betterpay]

[betteroffer taxonomy=”borowka_cat”]Skorzystaj także z oferty dostępu całosezonowego do wszystkich artykułów w sekcji Borówka amerykańska. Kliknij w przycisk![/betteroffer][betterpay amount=”799.50″ amount_sms=”” button=”images/buynow_1.png” description=”Dostęp do sekcji Borówka amerykańska” validity=”365″ validity_unit=”d” ids=”” cids=”10,11,24″ taxonomy=”borowka_cat”]
8 grudnia 2019
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2022 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy