Znajdujemy się w tunelowej uprawie truskawek w matach z podłożem kokosowym, w którym posadzono odmianę powtarzającą owocowanie. Rośliny bardzo ładnie rosną i rozwijają się, widoczne są już otwarte kwiaty. Gdy jest okres kwitnienia, pamiętamy o poza korzeniowym nawożeniu roślin wapniem, aby owoce, które za chwile będą zbierane były jędrne, trwałe i soczyste.
Nowe nietypowe żywienie wapniowe.
Firma Haifa wprowadza na rynek nawóz Haifa Stim Calmaster. Który w składzie posiada 10% (CaO) wapnia, połączonego z kwasem asparaginowym, czyli jednym z najmniejszych aminokwasów, występujących w przyrodzie. Znane są połączenia wapnia w formie chlorków, w formie octanów czy azotanów, jeżeli chodzi o połączenie z kwasem asparaginowym, to firma Haifa jest pionierem w tym zakresie. Jest to nietypowe połączenie, w tej sytuacji mówimy o kompleksie, wapnia z kwasem asparaginowym.
Cząsteczka kwasu asparaginowego jest bardzo mała, wiążąc się z wapniem, tworzy bardzo małą molekułę i to nam daje możliwość przenikania, wewnątrz rośliny. Gładkiego przemieszczania się molekuły w różnych strukturach tkankowych i komórkowych rośliny. Sam kwas asparaginowy też jest ważnym składnikiem, ponieważ kwas asparaginowy odpowiada za szereg procesów w roślinie. Jednym z tych procesów jest przemieszczanie się wapnia w roślinie, więc tutaj jakby mamy podwójną synergię. Konkretnie połączenie wapnia z kwasem asparaginowym to jest połączenie, które możemy określić jako „wapń głęboko penetrujący”. Jego zadaniem jest wnikanie głęboko w struktury tkankowe i komórkowe roślin. W tej chwili mamy kwitnienie, mamy budowę zawiązków, podziały komórkowe.
Wapń ma wniknąć w roślinę, on ma budować, wzmacniać ściany komórkowe. Działać w wakuoli, cytoplazmie, czyli ma działać na fizjologie rośliny.
Jakie są możliwości aplikacji i dawki nowego nawozu wapniowego?
W składzie nawozu Haifa Stim Calmaster mamy 10% wapnia skompleksowanego właśnie kwasem asparaginowym. Jeżeli chodzi o dawki, to tutaj powinniśmy zastosować od 1,5 kg, do maksymalnie do 3 kg na hektar. Ta ilość pomimo relatywnie niskiej zawartości wapnia ma nam pomóc uzupełnić wapń w roślinie. Oczywiście stosujemy go od momentu wybijania kwiatostanów, aż do końca zbiorów, jeżeli jest taka potrzeba.
Nawóz Haifa Stim Calmaster jest w sezonie 2024 w testach i doświadczeniach prowadzonych przez Doradcę Jagodowego. Będziemy go oceniać zarówno pod kątem wpływu na plonowanie, jak i właśnie na te parametry takie jak, uzyskanie obniżenia presji szarej pleśni, oraz uzyskania lepszego „shelf life”.
W tym roku spróbujemy zrobić też doświadczenie, gdzie aplikacja nawozu będzie poprzez fertygacje, w truskawce z reguły stosuje się aplikację dolistną, ale jeżeli znajdziemy rozwiązanie i sposób, jak dobrze wprowadzić wapń, przez system korzeniowy, myślę, że to będzie cenne informacja dla plantatorów.