Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Odc. 5: Bieżące problemy plantatorów i jak sobie z nimi radzić

Ten odcinek to zapis naszego webinaru, który przeprowadziliśmy na Facebook’u 19 czerwca 2020 r. Podczas nagrania omawialiśmy bieżące problemy plantatorów, związane przede wszystkim ze zmianą warunków pogodowych i częstymi opadami deszczu. Zmiana warunków atmosferycznych, bardzo sprzyja rozwojowi groźnych chorób. W tym szarej pleśni, której na plantacjach truskawek sprawcą jest grzyb Botrytis cinerea. Ryzyko infekcji ze strony szarej pleśni, jaki i przebieg aktualnych warunków atmosferycznych, były tematami głównymi naszego webinaru.

Dodatkowo, naszym gościem był Adam Borzęcki z firmy Boryna, więc omówiliśmy, jak różne odmiany radzą sobie w tych warunkach i które z nich znoszą je najlepiej.

Podsumowanie

Aktualny sezon jest skrajnie niekorzystny. Po przymrozkowej i suchej wiośnie doświadczamy obecnie dużej ilości opadów, przy jednoczesnych wysokich temperaturach. To prowadzi do rozwoju szarej pleśni, a na niektórych plantacjach pojawia się także skórzasta zgnilizna owoców czy antraknoza truskawki..

Przez zaleganie dużych ilości wody plantatorzy pytają, jak w takich warunkach prowadzić fertygację. Odpowiedź jest prosta – nie prowadzimy fertygacji kiedy woda zalega na powierzchni, ponieważ mamy nadmiar uwilgocenia. Należy się skupić w tej sytuacji na odprowadzaniu wody, która w zbyt dużej ilości może zniszczyć system korzeniowy.

Przy ratowaniu roślin pomogą nam nawozy oparte na fosforynach, kwasy humusowe oraz aminokwasy, które pomogą pobudzić system korzeniowy do regeneracji.

Jagodowy Podcast dostępny jest też:

  • W Spotify
  • W serwisie Spreaker – pobierz aplikację Spreaker dla Androida i iPhone
  • w serwisie Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i iPhone
  • pobierając aplikację do słuchania podcastów na Androida, np. Podcast Addict, Podcasts Go, Google Podcasts, The Podcast App
  • pobierając aplikację do słuchania podcastów na iPhone, np. Overcast, Pocket Casts, Castro, The Podcast App
  • Pobierz plik mp3
  • Poprzez specjalny RSS

A jeśli spodobał Ci się ten odcinek, będę wdzięczna za komentarz i podzielenie się tym odcinkiem z innymi osobami, którym jego treść może być przydatna. Będzie mi też miło jeśli poświęcisz chwile i zostawisz krótką ocenę podcastu w iTunes – dzięki temu inne osoby łatwiej dotrą do tego podcastu.

1 lipca 2020
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy