Kontakt:      mail. z.jarosz@doradcajagodowy.pl                tel. +48 500 453 102

Na uzupełnianie wapnia jeszcze nie jest za późno…

Na uzupełnianie wapnia jeszcze nie jest za późno…

 

Do Doradcy Jagodowego spływają od plantatorów aktualne wyniki analizy chemicznej gleby.  Wskazują one iż na wielu plantacjach wciąż obserwujemy niski poziom wapnia dostępnego dla roślin. Wielu plantatorów przysyła również pytanie czy w tej fazie wegetacji jest jeszcze czas na zastosowanie nawozu wapniowego.

 

 

Na uzupełnianie wapnia jeszcze nie jest za późno...

Zdj. Marzec 2019

 

 

 

Prognozy pogody na nadchodzące dwa- trzy tygodnie wskazują iż na razie nie ma co oczekiwać nagłego ocieplenia i przyspieszonej wegetacji. Nawet na początku kwietnia zapowiadane są jeszcze stosunkowo niskie temperatury w dzień i nocne przymrozki. Dlatego pomimo braku prawdziwej zimy możliwe jest opóźnienie wegetacji.  Jeżeli plantator przewiduje iż na danej plantacji jest zbyt niski poziom wapnia dostępnego dla roślin można jeszcze w trybie awaryjnym zastosować nawożenie uzupełniające ten składnik. Pragniemy jednak podkreślić iż zdecydowanie najlepszym terminem do stosowania nawozów wapniowych  jest jesień. Odpowiednia wilgotność gleby oraz odpowiednio długi czas od zastosowania nawozu  do ruszenie wegetacji, gwarantują prawidłowe rozpuszczenie się i uruchomienie wapnia z zastosowanego nawozu wapniowego.

 

Odpowiedzialność za skutki zastosowania innej formy wapna w tej fazie rozwojowej plantator bierze na siebie.  Nie odpowiadamy także za ewentualne zwiększanie, przez plantatora, dawki proponowanych wyżej nawozów.

 

 

 

 

 

 

Na uzupełnianie wapnia jeszcze nie jest za późno…

27 stycznia 2020
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2019 Doradca Jagodowy | Realizacja i projekt strony: Artyści Reklamy